kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Gender Mainstreaming: by zapobiec dyskryminacji kobiet
2009/10/1 12:20:00

Od października 2009 r. w WSP TWP w Warszawie rozpoczyna się drugi cykl bezpłatnych kursów Gender Mainstreaming. Mają one na celu przygotowanie pracodawców do działań z zakresu wyrównywania statusu kobiet i mężczyzn w firmach.


Terminem Gender Mainstreaming określa się włączanie polityki równości płci w zakres działań prowadzonych przez firmę. Realizacja projektów zwiększających społeczną wiedzę na temat tego zagadnienia, stanowi jeden z głównych priorytetów Unii Europejskiej oraz jest jednym z Millenijnych Celów Rozwoju, do realizacji których zobowiązało się 192 państw członkowskich ONZ. Projekty związane z tą sferą mają na celu przeciwstawianie się negatywnym skutkom stereotypowej roli społecznej płci.

- Stereotypowe określenie ról społecznych związanych z płcią bardzo silnie wpływa na sposób postrzegania i traktowania pracowników przez pracodawcę - mówi Kamila Jeżowska, koordynator Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia". - Problem ten na rynku pracy dotyczy szczególnie kobiet, które doświadczają dyskryminacji - w dostępie do zatrudnienia, awansu, wysokości wynagrodzeń. Dobra wiadomość jest jednak taka, że coraz więcej firm zaczyna rozumieć problem i stwarzać równe szanse dla kobiet i mężczyzn. Na problem można spojrzeć też oczami mężczyzn - wdrożenie polityki równości płaci w firmie da im np. możliwość korzystania z urlopu tacierzyńskiego. Większa świadomość problemu Gender wraz z wdrożeniem odpowiednich strategii zarządzania personelem przyczynia się do skuteczniejszego wykorzystywania potencjału zatrudnionych osób. A zarządzanie różnorodnością przekłada się na skuteczność i zysk firmy.

Tematyka zajęć prowadzonych podczas kursu Gender Mainstreaming w ramach Projektu realizowanego przez WSP TWP w Warszawie obejmie takie zagadnienia jak: podstawy Gender Mainstreaming, rola płci na rynku pracy i jej oddziaływanie na rozwój zawodowy, polityka równych szans - narzędzia i działania antydyskryminacyjne. Uczestnicy dowiedzą się dodatkowo, jak zarządzać organizacją przy zachowaniu równości płci, jak wygląda polityka równych szans, w jaki sposób chronić prawa dyskryminowanych osób oraz jak opracować koncepcję rozwoju przedsiębiorstwa, uwzględniającą rolę płci pracowników.

Po zakończeniu zajęć każdy z uczestników otrzyma dyplom poświadczający udział i zakres nabytych kompetencji.

Zajęcia są prowadzone w ramach Projektu „Przedsiębiorcza Uczelnia" współfinansowanego przez Unię Europejską w oparciu o Europejski Fundusz Społeczny. Szczegółowe informacje na temat kursu można znaleźć na stronie uczelni .


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Gender mainstreaming, dyskryminacja, prawa kobiet, prawa pracownicze, równouprawnienie, urlop tacierzyński


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »