kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Certyfikat językowy szansą na lepszą pracę
2008/11/13 9:50:00

Popularność certyfikatów językowych wciąż rośnie, a pracodawcy coraz częściej oczekują od przyszłych pracowników udokumentowanych umiejętności lingwistycznych. Świadectwo językowe to swoista furtka do znalezienia satysfakcjonującej pracy lub awansu zawodowego. Posiadanie certyfikatu pozwala też na automatyczne zaliczenie lektoratu na studiach.

Dyplom językowy występuje nie tylko w roli karty przetargowej podczas rekrutacji. Rosnące zainteresowanie kursami językowymi i certyfikatami to efekt sprecyzowanych wymagań rynku pracy, na którym wysokie kwalifikacje potwierdzają profesjonalizm pracownika. Większość uczelni honoruje świadectwa językowe zaliczając w ten sposób egzaminy wstępne i końcowe.

Podejście do nauki osób uczących się języków uległo ostatnio znacznej transformacji. Dziś większość słuchaczy już w momencie rozpoczęcia kursu zakłada zdobycie certyfikatu z danego języka na określonym poziomie. Często decydują się też na równoległe rozpoczęcie nauki drugiego języka, narzucając sobie ramy czasowe do osiągnięcia poziomu umożliwiającego zdanie kolejnego egzaminu.

Najpopularniejsze certyfikaty językowe to TELC, LCCI, ESOL. Certyfikat TELC jest uznawany przez administracje państwowe, instytucje publiczne i gospodarcze, w tym Izby Przemysłowo - Handlowe w krajach Unii Europejskiej. Przeprowadzany jest na pięciu poziomach zaawansowania w dziewięciu językach i sprawdza ogólną wiedzę językową, stąd jego duża popularność wśród uczniów szkół średnich, studentów i pracowników administracji.
Wydawane przez Londyńską Izbę Przemysłowo - Handlową certyfikaty LCCI są jednymi z najpopularniejszych egzaminów języka angielskiego dla profesjonalistów. Można je zdawać w czterech kategoriach: Business English, Information Technology, Languages for Business i Management & Business. Honorowane są przez pracodawców, uczelnie i instytucje finansowe w ponad 80 krajach. Certyfikat wskazuje na umiejętność posługiwania się językiem angielskim w środowisku biznesowym. Największym zainteresowaniem cieszy się wśród pracowników różnego rodzaju firm i korporacji oraz studentów kierunków ekonomicznych. Uczelnie z wykładowym językiem angielskim uznają certyfikaty na poziomie 3 i 4.
Prestiżowe certyfikaty Cambridge ESOL honoruje wiele uniwersytetów, instytucji edukacyjnych oraz pracodawców na całym świecie, a w Polsce stanowią m.in. udokumentowanie kwalifikacji językowych wymaganych od pracowników polskiej służby cywilnej oraz przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Certyfikaty uznawane są przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według statystyki British Council, na blisko 200 polskich uczelniach certyfikaty językowe Cambridge pozwalają na zaliczenie lektoratu z języka obcego.

Pracodawcy na ogół są doskonale zorientowani, jakie kompetencje wiążą się z posiadanymi przez aplikantów dyplomami językowymi i w związku z tym, jakich umiejętności językowych mogą spodziewać się po kandydacie. Najbardziej interesujące są dla nich świadectwa językowe potwierdzające znajomość biznesowego angielskiego. Wyniki badań prowadzonych od grudnia 2007 do marca 2008 roku, przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami wykazały, że to właśnie znajomość języków obcych jest czynnikiem najbardziej decydującym podczas zatrudniania absolwentów. W następnej kolejności pracodawcy zwracają uwagę na zdolności komunikacyjne i umiejętność pracy w zespole.



()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ESOL, LCCI, TELC, certyfikat językowy, język obcy


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »