Krakowskie Centrum Oprogramowania Motoroli rozpoczyna siódmą edycję ogólnokrajowego programu edukacyjnego “Diversity”, skierowanego do uczniów polskich szkół ponadgimnazjalnych. Akcja ma zachęcić młodzież, a zwłaszcza dziewczęta, do wyboru studiów związanych z informatyką. Głównym założeniem projektu jest zmiana stereotypowego postrzegania zawodu informatyka, a w szczególności inżyniera, jako domeny mężczyzn.
Zadaniem uczestników jest stworzenie strony internetowej, zainspirowanej tematem “What’s next?”. W konkursie mogą wziąć udział zespoły mieszane, przynajmniej w połowie składające się z dziewcząt, pod opieką nauczyciela. W tym roku po raz pierwszy należy zaprezentować stronę dwujęzyczną – po polsku i angielsku.
– Program ciągle się rozwija. Kiedy siedem lat temu rozpoczynaliśmy “Diversity”, wzięło w nim udział 120 uczniów – a w zeszłym roku ponad 2000. Wśród tegorocznych absolwentek informatyki są już dziewczyny, które uczestniczyły w pierwszych edycjach naszego konkursu. Kilka z nich skorzystało z praktyk w naszym Centrum. To dowód, że postawienie na edukację było właściwym wyborem, który przyniesie efekty – mówi Jacek Drabik, dyrektor zarządzający krakowskim Centrum Oprogramowania.
W tym roku dla zwycięzców przewidziane są zwolnienia z czesnego na kierunki informatyczne, ufundowane przez Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu. Chcąc zachęcić do studiów informatycznych, każda z uczelni ufundowała 6 takich stypendiów na studia stacjonarne lub niestacjonarne, tworząc w ten sposób precedens w swoim procesie rekrutacji.
Nowością siódmej edycji będzie specjalnie przygotowany przewodnik po prawie autorskim dla młodzieży. Zgłoszenia uczestnictwa będą przyjmowane do 16 marca 2007 roku. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w połowie czerwca w auli Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. Nagrody zostaną przyznane zespołom w trzech kategoriach: “Najciekawsza szata graficzna”, “Najciekawsze potraktowanie tematu” i “Najbardziej przyjazny interfejs użytkownika”. Wyróżnienia przyznają także internauci oraz publiczność zgromadzona podczas ceremonii.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »