Dziś przypada dzień św. Łucji – słynne szwedzkie święto kojarzone z piernikami, grzanymi winem i skandynawskimi kolędami. Choć wśród najbardziej popularnych zagranicznych świąt prym wiedzie irlandzki Patryk, to Polacy coraz chętniej celebrują historię szwedzkiej patronki. I coraz częściej uczą się języka północnych sąsiadów.
Moda na naukę języków skandynawskich w Polsce trwa w najlepsze – w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych znajduje się norweski, szwedzki oraz duński, jak wynika z danych ESKK, szkoły nauczania na odległość. – Jeszcze 10 lat temu języki te nie należały do preferowanych przez Polaków tematów dokształcania. Dziś norweski zajmuje trzecie miejsce w rankingu najpopularniejszych języków obcych, a szwedzki i duński zamykają pierwszą dziesiątkę – komentuje Magdalena Szajbe z ESKK.
Kto najchętniej uczy się dziś szwedzkiego? Mieszkańcy zachodniopomorskiego. Co ciekawe, zainteresowanie nauką języka północnego sąsiada jest tam aż pięciokrotnie większe niż w województwie opolskim znajdującym się na ostatnim miejscu rankingu. Drugie miejsce na językowej mapie Polski w kategorii języka szwedzkiego zajmuje region Pomorza.
– Pewnym zaskoczeniem jest dla nas województwo świętokrzyskie, które uplasowało się na trzecim miejscu tego zestawienia. O ile zachodniopomorskie i pomorskie są najbliżej krajów skandynawskich, tak świętokrzyskie nie posiada naturalnych więzi ze Szwecją – dodaje Magdalena Szajbe z ESKK.
Na kolejnych miejscach rankingu regionów najchętniej uczących się szwedzkiego są lubelskie, podlaskie oraz kujawsko-pomorskie. Tymczasem najmniej chętniej dokształcają się z tego obszaru mieszkańcy opolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Wydaje się więc zatem, że dziś najgłośniej szwedzkie kolędy będą śpiewać mieszkańcy regionów nadmorskich. Słynna pieśń „Nu ar det jul igen” może również wybrzmieć w świętokrzyskim.
Św. Łucja obchodzona co roku 13 grudnia to jednak nie tylko wspólny śpiew, ale także konsumowanie pierniczków i tradycyjnych szwedzkich potraw, jak np. śledziki oraz popijanie grzanym winem. Wielu studentów języka szwedzkiego w Polsce czy organizacji kulturalnych odgrywa dziś także inscenizację historii św. Łucji, patronki kraju. Ta ostatnia symbolizuje również światło, które wpisane jest w jej imię – Sankta Lucia. Światło to oznajmia radośnie, że do świąt pozostało już tylko 11 dni.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »